₺0,00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Rekabet Kurumu, Beyaz Et Sektöründeki 4 Firmaya 1,2 Milyar Lira Ceza Kesti

Tarih

Kaynak : Beyaz et sektöründe dört şirkete rekabet cezası- (bloomberght.com)

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, beyaz et piyasasında faaliyet gösteren teşebbüslere yönelik soruşturmada uzlaşma başvurusu sonucunda Lezita, Beypiliç, Keskinoğlu ve Şenpiliç olmak üzere dört firmaya, 1,2 milyar lira idari para cezası uyguladıklarını ve bu şirketler için soruşturmanın sonlandığını belirtti.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, Kurumun beyaz et sektöründe yürüttüğü soruşturmalarda 1,2 milyar lira ceza verildiğini açıkladı.

Beyaz ve kırmızı et piyasalarına yönelik çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyleyen Küle, “Rekabete aykırı uygulamaları tespit edilen firmalara Rekabetin Korunması Hakkında Kanun kapsamında ağır idari para cezaları uyguladık ve uygulamaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Küle, beyaz et piyasasında faaliyet gösteren teşebbüslere yönelik dört ayrı soruşturma açtıklarını anımsatarak şöyle devam etti:

“Bu soruşturmalardan en kapsamlı olanı, rekabete hassas bilgi değişimi yoluyla Kanunumuzun ilgili maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla ;

1- Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ (Lezita),

2- As Ofis Damızlık Yumurta Yem Gıda San. ve Tic. AŞ (As Ofis),

3- Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ (Banvit),

4- Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim Paz. San. ve Tic. AŞ (Beypiliç),

5- CP Standart Gıda San. ve Tic. AŞ (CP),

6- Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. AŞ (Erpiliç),

7- Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Tic. San. AŞ (Gedik),

8- Hastavuk Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ (Hastavuk),

9- Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşl. San. Tic. AŞ (Keskinoğlu) ve

10- Şenpiliç Gıda Sanayi AŞ (Şenpiliç) ünvanlı 10 teşebbüs hakkında yürütülen soruşturmamızdır. Lezita hakkında ayrıca nihai satış noktalarının yeniden satış fiyatını tespit ettiği iddiasına yönelik de soruşturma yürüttük.”

Soruşturma süreçleri devam eden Lezita, Beypiliç, Keskinoğlu ve Şenpiliç’in uzlaşma başvurusunda bulunduğunu belirten Küle, “Uzlaşma süreci sonunda ihlali kabul eden söz konusu 4 üreticiye yaklaşık 1,2 milyar lira idari para cezası uyguladık ve bu teşebbüsler bakımından soruşturma sonlandı” ifadesini kullandı.

Küle, soruşturmada uzlaşma süreci devam eden teşebbüslerin de bulunduğuna ve süreç sonucunda verilen para cezasının artabileceğine dikkati çekerek, “Beyaz ve kırmızı et piyasalarına yönelik çalışmalarımız kararlılıkla devam etmektedir. Bu pazarlarda faaliyet gösteren firmaların, vatandaşlarımızın refah kaybına yol açan rekabete aykırı her türlü faaliyetten uzak durmasını, aksi halde ağır idari para cezaları ile karşı karşıya kalacaklarını bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum” dedi.

Paylaş:

Bültene Abone olun

Popüler

Buna Benzer Diğer İçerikler
Daha Fazlası

Şirketlerde Yetenekleri Tutabilme Sorunu – Akan Abdula – www.businessweek.com.tr

Şirketlerin son yıllardaki en büyük sorunlarından birisi de yetenekli...

Güvenilir Bir İnsan Olmak – Murat Ergin – www.perakendecagi.com

Guvenilir-Bir-Insan-Olmak-Murat-Ergin-Perkande-Cagi-65.-Sayiİndir

Perakende Sektöründe Çalışanların Özlük Hakları,Yetkileri,Sorumlulukları ve Ücretleri Karmaşası Nasıl Çözülebilir ? – Kemal Ögke – www.perakendecagi.com

Perakende-Sektoru-Calisanlari-Ozlu-HaklariYetkileriSorumluluklari-ve-Ucretleri-KArmasasi-Nasil-Cczculer-Kemal-Ogke-Perakende-Cagi-65.-Sayiİndir

Yerel Perakendecilerimiz CRM ve Müşteri Deneyiminin Önemini Kavramalı – Selim KILIÇ – www.perakendecagi.com

Yerel-Perakendecilerimiz-CRM-ve-Musteri-Deneyiminin-Onemini-Kavramali-Selim-KILIC-Perakende-Cagi-65.Sayi_İndir