₺0,00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Tchibo , Eduscho Markasıyla Kahve Pazarında Fark Yaratmayı Hedefliyor.

Tarih

Tchibo Türkiye Pazarlama ve Ürün Direktörü İlknur Aksoy Şen ile Eduscho’nun hikâyesinden ürün yelpazesine, Türkiye kahve pazarındaki gelişmelerden Eduscho’nun pazar stratejisine kadar birçok konuda konuştu.

1924 yılında Bremen’de başlayan hikâyesiyle; Almanya, İsviçre, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan gibi birçok Avrupa ülkesinden sonra Türkiye pazarına giriş yapan ve Tchibo çatısı altında kahve severlerle buluşan Eduscho, “iyi kaliteyi uygun fiyata sunma” misyonunu benimsiyor. Tchibo Türkiye Pazarlama ve Ürün Direktörü İlknur Aksoy Şen ile Eduscho’nun hikâyesinden ürün yelpazesine, Türkiye kahve pazarındaki gelişmelerden Eduscho’nun pazar stratejisine kadar birçok konuda konuştuk.

Tchibo markası altında Türkiye’ye kahve pazarına giren Eduscho’nun hikâyesini sizden dinleyelim…
Eduscho’nun hikâyesi, kahve çekirdek çuvalları ile dolu ticari gemilerin Bremen’e yanaşmasıyla başlıyor. Limanın hemen yanında küçük bir kahve kavurma dükkanı açan Eduard Schopf, kahvesini kendi ismini taşıyan markası “Eduscho” adı altında satmaya başlıyor. 

Böylece Eduscho kahvesinin temelleri tam yüz yıl önce 1924 yılında atılıyor. Hızla büyüyen şirket, 1937 yılında 1.000 çalışanı ve 15 kavurma makinesi ile 150.000 müşterisi için taze kahve üretir hale geliyor. 1955 yılına gelindiğinde Bremen’in geleneksel çarşısında ilk Eduscho kafe açılıyor ve kısa sürede Almanya’nın tüm şehirlerine yayılıyor.

4 yıl sonra Eduscho’nun ilk paketli kahve markası olan “Gala” piyasa çıkıyor ve büyük bir başarı sağlıyor. Eduscho’nun Almanya dışındaki ilk şubesi 1969 yılında Viyana’da açılıyor ve Eduscho kısa sürede Avusturya’nın en başarılı kahve markası haline geliyor.

1997 yılında Bremen’den Hamburg’a yeni bir maceraya atılan marka, Hamburg merkezli Tchibo şirketinin bir parçası oluyor. 2022 yılında Gala markası, yeni iletişim dili ve tasarımı ile Eduscho markasına dönüşüyor. Almanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bulgaristan, Romanya gibi birçok Avrupa ülkesinde kahve severler ile buluşan Eduscho artık Türkiye’de!

Eduscho’nun Türkiye’de sunacağı ürün yelpazesini ve hedef kitlesini tanımlar mısınız? Hangi tüketici segmentlerini hedefliyorsunuz ve bu segmentler için nasıl bir ürün çeşitliliği sunacaksınız?
Eduscho; 3’ü1 arada ve 2’si1 arada hazır karışım kahvelerden, çekirdek ve filtre kahveye kadar, her damak zevkine hitap eden geniş bir ürün çeşitliliği sunuyor.

Hazır karışım kahveler 3’ü1 arada ve 2’si1 arada alternatiflerini, ilk olarak pazardaki beklentiler ve trendler paralelinde Türkiye’ye özel ürettik. Hem Türkiye pazarında bizim için bir ilk olan hem de Eduscho dünyasında yeni olan, pratiklik ve lezzeti buluşturan bu kahveler iddialı bir lezzete sahip. Kahve pazarının yarısını oluşturan hazır karışım kahve alanına Eduscho markamızla hızlı bir giriş yaparak oyunun kurallarını, kaliteli lezzetimizle ve uygun fiyatımızla değiştirmek için heyecanlıyız.

Bunun yanı sıra Eduscho’nun çekirdek kahve kategorisi grubunda Eduscho Caffé Crema, aromatik ve dolgun olmasıyla öne çıkıyor. Orta kavurma derecesine sahip olan Caffè Crema, her yudumda Orta Asya ve Latin Amerika’ya doğru büyülü bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Eduscho Espresso Intenso, sert ve yoğun aromasını kahve harmanının geleneksel şekilde ağır ağır kavrulmasından alıyor. Sert kahve severlerin favorisi olmaya aday. Cappuccino ve Latte Macchiato severlerin favorisi olacak Eduscho Espresso Classic ise ideal espresso lezzeti sunuyor.

Filtre kahve grubunda olan Eduscho Classic Traditional, Brezilya ve Vietnam’dan gelen aromatik ve yoğun çekirdeklerle dolgun bir kahve keyfi yaratmak için harmanlandı. Özenle seçilen kahve çekirdeklerinin yoğun bir şekilde kavrulmasıyla elde edilen Classic Traditional’ın daha yoğun ve kuvvetli versiyonu Eduscho Classic Strong ise kahvesini sert tercih edenler için harika bir seçim.

Hazır çözünebilir kahveler, günün hızlı temposuna uygun Instant Classic ve Instant Intense, hemen hazırlanmasına rağmen tadıyla uzun süre damakta kalıyor.

Erişilebilirliği ve sadeliği odağına alan Eduscho’nun hedef kitlesini ise; başta gençler olmak üzere çeşitlilik arayanlar, bununla birlikte her gün tükettiği kahvesi için fazla kafa yormak istemeden kaliteyi uygun fiyata almak isteyenler oluşturuyor.

Türkiye’nin kahve pazarındaki gelişmeleri ve trendleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Kahve tüketim alışkanlıkları hakkında gözlemleriniz neler ve Eduscho bu alışkanlıklara nasıl cevap verecek?
Araştırmalar, Türkiye’de kahve ile çay pazarının neredeyse eşitlenmiş durumda olduğunu gösteriyor. Bu da Türkiye’nin bir çay ülkesinden kahve ülkesi olmaya doğru çok daha hızlı bir şekilde ilerlediğini vurguluyor. Türkiye’de paketli kahve satışları 2022 yılında 9 milyar TL iken 2023’te yaklaşık yüzde 70’in üzerinde artarak 15.6 milyar TL’ye kadar ulaştı. 

Nüfusun büyük kısmını gençlerin oluşturduğu Türkiye’de kahveye olan ilgi her geçen gün artıyor. Türkiye’nin 16 yaş üzeri nüfusunun yaklaşık yüzde 75’i kahve tüketicisi. Günde yaklaşık 2,8 bardak kahve tüketiliyor. Kadınların kahve tüketimi erkeklerinkine kıyasla biraz daha fazla. Türk tüketicisi kahvesini ağırlıklı olarak sütlü ya da şekerli olarak tercih ediyor. Evde kahve yapımı, ev makine penetrasyonunun her yıl bir önceki yılın iki katına çıkmasıyla yükselişte. Bunun sonucu olarak da nitelikli kahve talebi sürekli artıyor.

Eduscho markası, uzun yıllardır Tchibo çatısı altında birçok ülkede kahve severlerle buluşuyor. Türkiye’deki hikâyesi 2005’te başlayan ve Türk kahve tüketicisinin dinamiklerini, beklentilerini neredeyse 20 yıldır sürekli takip eden bir şirket olarak kahve pazarının geldiği son noktayı analiz ettiğimizde tüketicilerin artık lezzet, kalite ve fiyat ekseninde yepyeni ürünler aradığını görüyoruz. Bu kapsamda; Eduscho’nun farklı iletişim dili, benzersiz kalitesi ve lezzeti, sunduğu ürün çeşitliği ve erişilebilir fiyatları ile pazardaki ihtiyacı karşılayacağına inanıyoruz. 

Türkiye’deki kahve pazarında rekabetin yoğun olduğu bir ortamda Eduscho’nun rekabet avantajı nedir?
Eduscho’yu rakiplerinden farklı yapan en temel özelliği 100 yıllık kalite ve uzmanlığını erişilebilir bir şekilde kahve severlere sunması ve bunu özgün, samimi bir iletişim diliyle yapıyor olması.

Eduscho, kahve severlere farklı farklı seçenekler arasında dolaşmaya gerek kalmadan kaliteli kahveyi uygun fiyata sunarak hayatlarını kolaylaştıracak; bunu da renkli, dinamik ve eğlenceli iletişim dünyasıyla gerçekleştirecek.

Eduscho’nun Türkiye’deki satış ve dağıtım stratejisi nedir? Ürünler tüketicilere hangi kanallar aracılığıyla sunulacak?
Kahve severler; Eduscho.com.tr web sayfasından, hem ulusal hem yerel market kanallarından ve pazaryerlerinden Eduscho lezzetlerine ulaşabilecek. Eduscho’nun tüm iletişim çalışmaları ise markanın kendi web sitesi, Instagram, YouTube ve TikTok hesaplarından gerçekleştirilecek.

Eduscho’nun Türkiye’deki varlığını duyurmak ve marka bilinirliğini artırmak için hangi pazarlama ve iletişim stratejilerini kullanmayı planlıyorsunuz?
Tchibo Türkiye olarak kahve piyasasındaki yaklaşık 20 yıllık tecrübemiz ve önemli rolümüz ışığında Türk kahve severin beklentilerini ve pazarın trendlerini sürekli takip ediyoruz. Bu sebeple; kahve tüketicilerinin kalite, lezzet ve fiyat ekseninde yeniliğe açık olduğunu görüyor ve “iyi kaliteyi uygun fiyata sunma” misyonunu benimseyen Eduscho markamızla pazarda fark yaratmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte; 100 yıllık tecrübesiyle yeni kahve Eduscho’nun dinamik, özgün ve samimi iletişim dili ve her damak zevkine hitap eden zengin ürün çeşitliliğiyle kahve severlerin, özellikle gençlerin gönlünde taht kuracağına inanıyoruz.

Eduscho, kendine özgür bir kanal yapılanması ile kendi web sayfası eduscho.com.tr, market kanalı özellikle de indirim market kanalı, online pazaryerleri gibi farklı kanallar aracılığı ile tüketicisi ile buluşacak.

Son olarak, Türk kahve severlere yönelik bir mesajınız var mı?
Tüm kahve severleri kahve alışkanlıklarınızı değiştirecek iyi haberimizi yani yeni kahvemiz Eduscho’yu denemeye davet ediyorum. 

Kaynak : Kahve pazarında fark yaratmayı hedefliyoruz | Pazarlamasyon

Paylaş:

Bültene Abone olun

Popüler

Buna Benzer Diğer İçerikler
Daha Fazlası

Şirketlerde Yetenekleri Tutabilme Sorunu – Akan Abdula – www.businessweek.com.tr

Şirketlerin son yıllardaki en büyük sorunlarından birisi de yetenekli...

Güvenilir Bir İnsan Olmak – Murat Ergin – www.perakendecagi.com

Guvenilir-Bir-Insan-Olmak-Murat-Ergin-Perkande-Cagi-65.-Sayiİndir

Perakende Sektöründe Çalışanların Özlük Hakları,Yetkileri,Sorumlulukları ve Ücretleri Karmaşası Nasıl Çözülebilir ? – Kemal Ögke – www.perakendecagi.com

Perakende-Sektoru-Calisanlari-Ozlu-HaklariYetkileriSorumluluklari-ve-Ucretleri-KArmasasi-Nasil-Cczculer-Kemal-Ogke-Perakende-Cagi-65.-Sayiİndir

Yerel Perakendecilerimiz CRM ve Müşteri Deneyiminin Önemini Kavramalı – Selim KILIÇ – www.perakendecagi.com

Yerel-Perakendecilerimiz-CRM-ve-Musteri-Deneyiminin-Onemini-Kavramali-Selim-KILIC-Perakende-Cagi-65.Sayi_İndir