₺0,00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Zeytinyağında İhracat Yasağına Karşı 20 Kurumdan Ortak Deklarasyon

Tarih

Kaynak : Zeytinyağında ihracat yasağına karşı 20 kurumdan ortak deklarasyon | Ali Ekber Yıldırım’ın Kaleminden | Tarım Haberleri (tarimdunyasi.net)

İzmir, Aydın, Manisa, Muğla ve  Balıkesir’deki oda, borsa, ihracatçı birlikleri ile zeytin ve zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren toplam 20 kurumun imzaladığı deklarasyon ile yaklaşık 10 aydır dökme ve varilli zeytinyağında uygulanan ihracat yasağının hemen kaldırılması istendi.

Ege Bölgesi’ndeki oda, borsa, ihracatçı birliği, zeytincilik örgütlerinden oluşan 20 kuruluş ortak bir deklarasyonla yaklaşık 10 aydır devam eden dökme ve varilli  zeytinyağı ihracatındaki yasağın hemen kaldırılmasını istedi.

İzmir, Aydın, Manisa, Muğla ve  Balıkesir’deki oda, borsa, ihracatçı birlikleri ve sektörle ilgili diğer kurumların ortaklaşa imzaladığı deklarasyon şöyle:

KAMUOYUNUN DİKKATİNE!

1 Ağustos 2023 tarihinde dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına getirilen tedbir kararı yaklaşık 10 aydır devam etmektedir.

2023/24 sezonunda; Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin belirlediği 185 bin ton rekolte ve bir önceki rekor üretimin olduğu yıldan 170 bin ton devir stoku ve Suriye’den gelen 30 bin ton ile beraber 385 bin ton zeytinyağı arzı oluşmuştur. Tahmini 60 bin ton zeytinyağı ihracatı ve 125 bin ton iç tüketim ile önümüzdeki sezona 200 bin ton zeytinyağı stoku devredecektir. Bu miktar, iç piyasanın talebini rahatlıkla karşılayacağı gibi ihracat yapılmasına da imkân sağlayacaktır.

İhracat kaybı 400 milyon Avro

İspanya ve diğer üretici ülkelerde yaşanan rekolte kayıpları ve ülkemiz üretimindeki artış ülkemizin ihracat yapması için önemli bir fırsat sundu. Dünya fiyatları 10 Avro seviyesindeyken ve bu yüksek fiyatlarla ihracat yapabilecekken fırsat kaçırılmaya devam etmektedir. Zeytinyağı ihracat kısıtlaması zeytinyağlarının uygunsuz koşullarda stoklanmasını ve kalite kaybını beraberinde getirdi. Bu süreçteki kaybımız 400 milyon avro civarında oldu.

Tedbir kararı alındığında 180 TL olan zeytinyağı tüketici fiyatı düşmek bir tarafa 350 TL seviyelerine çıkmıştır. İhracatımız 2022/23 sezonunda 150 bin ton iken, 2023/24 sezonunda yüzde 70 civarında kan kaybetmiştir.

Yeni sezonda 400 bin ton üretim bekleniyor

Tedbir kararı nedeniyle zarar gören sadece ihracatçı olmadı. Üretici, ürünlerini ihracatçılara satamadığı için gelir kaybına uğradı. Her şeyden önce Türkiye ve Türk zeytinyağı ihracatçıları, ihraç pazarlarında itibar kaybetti.

Türkiye’de, 2024/25 sezonunda 400 bin tonun üstünde bir rekolte beklenmektedir. 2023/24 sezonundan 200 bin ton civarı devir stok ve 50 bin ton Afrin zeytinyağını dikkate aldığımızda 650 bin ton zeytinyağı varlığıyla karşı karşıyayız. Bu zeytinyağını koyacak depolama kapasitemiz bile yok. Bu şartlarda zeytinyağlarımız hızla değer kaybedecek ve sızma zeytinyağlarımız rafinajlığa dönüşecektir.

Türkiye zeytincilik sektörüne son 25 yılda yaptığı yatırımlarla zeytin ağacı varlığını 200 milyona çıkarmıştır. Ağaçlar tam verime geçtiğinde 650 bin ton zeytinyağı ve 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin rekoltesi öngörülmektedir. Bu rekoltenin katma değere dönüşmesi için ihracatçılarımız ve üreticilerimizin teşvik edilmesi büyük önem ve öncelik taşımaktadır.

Yasak sürerse ülke kaybedecek

2024/25 sezonunda, dünyadaki üretimin 3,5 milyon ton olacağı öngörülmektedir. Rekolte dünya genelinde de yüksek olduğu için ihracat fiyatlarının düşmesi söz konusu olacaktır. Tedbir kararı devam ettiği takdirde sektörün tüm paydaşları ve ülkemiz kaybedecektir.

Bu nedenlerle, Türk zeytinyağı sektöründe üretici, sanayici, ihracatçı tek ses olarak; “Dökme ve varilli zeytinyağı ihracatındaki tedbir kararı yarına bırakılmadan bugün kaldırılmalıdır” diyoruz. Unutulmamalıdır ki tarım ürünlerinde ihracat çiftçinin sigortasıdır. Zeytinyağı başta olmak üzere birçok tarım ürününde fiyat istikrarı ihracat sayesinde sağlanmaktadır. Üreticinin sigortası elinden alınmamalıdır.

Bugün (24 Mayıs 2024) yayınlanan deklarasyona imza atan kurumlar ve yöneticileri:

Paylaş:

Bültene Abone olun

Popüler

Buna Benzer Diğer İçerikler
Daha Fazlası

Programın tamamını video olarak izlemek için : Konferans Açılış...

Afyon Oruçoğlu Yağ Fabrikası Tarım Kredi Grubu Bünyesine Katıldı.

Kaynak : Basın Bülteni - Tarım Kredi Yağ (tkyag.com.tr) Tarım...

Perakende Özet Raporu 2024, Ortakalan Sanal Fuarı ziyaretçilerine hediye edilecek – 11 Haziran’da Başlıyor

Kaynak : https://www.ortakalan.org/gonderi/72512 11 Haziran Salı sabahı girişe açık olacak...