₺0,00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

“Pazarlamanın Amacı Satış Yapmayı Gereksiz Kılmaktır.” – Peter Drucker

Tarih

Yazar : Gülfidan Bereket

Kaynak :

Pazarlama ve satış, genellikle birbirine karıştırılan ancak aslında farklı amaçları ve işlevleri olan iki ayrı iş sürecidir.

Pazarlama, bir ürünün veya hizmetin potansiyel müşterilere tanıtılması ve bu müşterilerin ihtiyaç ve isteklerinin belirlenmesi sürecidir. Amacı, tüketici ihtiyaçlarını ve isteklerini anlamak, bu ihtiyaçları karşılayacak ürün veya hizmetler geliştirmek ve potansiyel müşterilerde bu ürün veya hizmetlere yönelik bir talep yaratmaktır. Pazarlama; pazar araştırması, reklamcılık, halkla ilişkiler, fiyatlandırma stratejileri, ürün geliştirme ve müşteri hizmetleri gibi geniş bir yelpazeyi kapsar. Marka bilinirliğini artırmak ve uzun vadeli müşteri ilişkileri kurmak amacıyla stratejiler uygulanır. Uzun vadeli bir süreçtir.

Satış ise bir ürün veya hizmetin müşteri ile buluşturulması ve bu müşteri tarafından satın alınmasının sağlanması sürecidir. Amacı, belirli bir ürünü veya hizmeti müşterilere satmak ve gelir elde etmektir. Satış, doğrudan müşteri ile etkileşim, müzakere, teklif hazırlama ve kapatma süreci gibi faaliyetleri içerir. Belirli bir zaman diliminde belirli bir satış hacmine ulaşmak amaçlanır. Pazarlamaya göre daha kısa vadeli bir süreçtir.

Bu iki süreç, işletmelerin başarısı için birbirini tamamlayan ve destekleyen faaliyetlerdir. Pazarlama, satış ekiplerine doğru hedef kitleyi bulmada ve bu kitleye etkili bir şekilde ulaşmada yardımcı olurken, satış ekipleri de pazarlama çabalarının somut sonuçlarını elde etmeye odaklanır.

Siz pazarlama ve satış süreçlerini nasıl yürütüyorsunuz?

Gülfidan Bereket
Gülfidan Bereket
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümününde Lisans (1993) ve Yüksek Lisans (1997) eğitiminin ardından, yine Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünde Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisans (2014) eğitimini tamamladı. İş hayatına Emek Elektrik Endüstrisi A.Ş’de Üretim Mühendisi olarak başladı. Buradaki 23 yıllık iş hayatı boyunca AR-GE, Tasarım, Üretim, Satış Pazarlama, Kalite, Üretim Planlama ve Bilgi İşlem gibi değişik alanlarda çalışma fırsatı buldu, üst düzey yöneticilik yaptı. IEC, IEEE, Cigre gibi uluslararası standardizasyon kurumlarında Türkiye’yi temsil etti, yurt içi ve yurt dışı birçok seminerlerde konuşmacı olarak yer aldı. Kasım 2017 de Pertek Elektrik’te Yönetim Danışmanı olarak çalışmaya başladı. Bu kapsamda yurtdışı bir firmaya da üretim konusunda danışmanlık yaptı. 2014 yılında evlendi. Aerobik, step, plates, doğa yürüyüşü, kitap okumak, meditasyon, sosyal ortamlara katılmak ve tiyatroya gitmekten hoşlanır. İlgi alanları arasında enerji, nefes terapisi, kişisel gelişim, psikoloji, sağlıklı beslenme ve beyin gücü ile tedavi yer alır.En büyük ideali, sahip olduğu tüm bilgi birikimi ve tecrübeyi, ülke ekonomisine üreterek ve/veya hizmet sunarak katkı koyan firmalara aktarmak, işletme yönetiminde değer ve fark yaratmaktır.İnsanları, ekipleri ve şirketleri gerçek potansiyeline ulaştırmaya yürekten inanan Gülfidan Bereket, şimdi faydayı maksimize edebileceği ActionCOACH felsefesi ile 30 yıllık bilgi, birikim ve tecrübesini, öğrenerek büyümek isteyen tüm firmalarla buluşturuyor.

Paylaş:

Bültene Abone olun

Popüler

Buna Benzer Diğer İçerikler
Daha Fazlası

      Yerel Marketlerin Güçlenmesi İçin Rekabetçi Stratejiler ve Yenilikçi Yaklaşımlar

Türkiye’de (Organize gıda perakende sektörü) 2013 - 2024 yılları...

İK Yöneticileri Son 20 Yılın En Zor Dönemini Yaşıyor

Yazar : Necmi ÇELİK Çalışan mutluluğu son yılların en düşük...

Enflasyon Böyle Mi Düşecek?

Enflasyon, harcama yapan her tüketicinin ödediği görünmez dolaylı vergidir. Ancak fiyatlandırma yapısını bozan önemli...